Spordan Önce Isınma Hareketlerinin Önemi

Read this awesome post

Spordan Önce Isınma Hareketlerinin Önemi

Spor yapmaya başlamadan önce ısınma egzersizleri, aslında antrenmanınızı en verimli şekilde geçirmeniz için oldukça önemlidir. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve bir ısınma egzersizini atlayıp direk olarak antrenmana geçmek istiyorsanız, sakatlanma, yaralanma ve kaslarınıza zarar verme olasılıklarına hazır olmanız gerekir. Fakat bu tür bir sorun yaşamak istemiyorsanız, ısınma hareketlerini eksizsiz yerine getirmeniz sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Hangi sporu yapıyor olursanız olun, temel ısınma hareketleri tüm kaslarınızın açılmasına ve yoğun spor için hazır olmasına olanak tanıyacaktır. Isınma hareketlerinin faydaları arasında öncelikli olarak esnekliğiniz artması ve yapacağınız hareketleri doğru şekilde yapmanıza olanak sağlama geliyor. daha düşük yaralanma risklerine karşı kasların ısınması ve gevşemesi de, sakatlanma riskinizi en aza indiriyor. Spor yaparken kan akışınız hızlanır, oksijen alımlarınız yoğunlaşır ve buna bağlı olarak da kalp ritminiz artar. Tüm bu sistemsel değişikliklere ayak uydurabilmek ve kalbinize zarar vermemek için spor yapmaya başlamadan önce gerektiği kadar ısınma hareketleri yapmalısınız.

Birçok spor dalından önce yapılan ısınma hareketleri, kaslarınızı yumuşatarak daha verimli ve yoğun egzersize sizi hazırlar. Böylece ısınan kaslarınız daha iyi spor yapmanıza olanak tanırken, spordan sonraki 24 saat ile 48 saat aralığında herhangi bir ağrı yaşamamış olursunuz. Dinamik şekilde bir ısınma egzersizi sizi yoğun hiit programlarına veya uzun maraton koşularına hazırlar. Bu ısınma hareketleri, standart esnemeleri içerirken aynı zamanda yapacağınız spor aktivitesinin bir yavaşlatışmış halini de içerir. Statik germe diye adlandırılan ısınma egzersizleri ise kaslarınızı ve bağ dokularınızı gevşeterek uzamasına olanak tanır. Bu statik egzersizde vücudunuzu daha hareketsiz tutarak sadece esnemeye odaklanırsınız.

Isınma egzersizleri yapacağınız spora göre dinamik veya statik olabilir. Hareket yelpazesi oldukça geniş olan ısınma programı, yapacağınız sporun türüne ve sizin bedeninize göre de farklılık gösterecektir. Her ne yaparsanız yapın, tüm ısınma hareketleri sonunda hep aynı amaca yönelik hizmet eder. Sizin sakatlanmamanız, sağlıklı bir spor saati geçirmeniz ve bedeninize zarar vermemeniz için tasarlanır. Her antrenmandan önce en az 3 dakika ile en fazla 10 dakika arasında ısınma hareketlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hangi spor için hangi ısınma egzersizlerini yapmanız gerektiğini detaylı olarak öğrenebilmek için spor uzmanı Burak Kulaksız ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Supertotobet