Solar Impulse 2: Zafere 1 adım kaldı

Solar Impulse 2, dünya turunun son etabı için Kahire’den havalandı

Güneş enerjisiyle çalışan Solar Impulse 2, dünya turunun 17’nci etabı için Kahire’den Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye doğru yola çıktı.

Solar Impulse projesinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Solar Impulse 2’nin 48 saatlik uçuşun ardından Abu Dabi’ye inmesi bekleniyor.

Proje yetkilileri, Suudi Arabistan’daki yüksek hava sıcaklığıyla baş edebilmesi için uçakta bir hava penceresi bulunduğunu bildirdi.

Pilot Bertnard Piccard, uçağın havalanmasının ardından Twitter hesabından gönderdiği mesajda, “Uçağın 1’inci dünya turunu tamamlamak için Kahire’den kalktık. Bu, 1999’dan beri hayalimdi.” ifadesine yer verdi. 

Dünya turuna 5 Mart 2015’te Abu Dabi’den başlayan uçak, Abu Dabi’ye vardığında dünya turunun son etabını Piccard pilotluğunda tamamlamış olacak.

İspanya’nın Seville kentinden havalanan uçak, yaklaşık 48 saatlik uçuştan sonra 16’ncı etabını başarıyla tamamlayarak 13 Temmuz’da Kahire’ye ulaşmıştı.

Yetkililer, 16’ncı etapta ilk kez pil düzeyinin yüzde 30’un altına düştüğünü belirtmişti.

Ağırlığı sadece 2,3 ton olan uçağın 72 metrelik genişliğe sahip kanatlarında toplam 17 bin 248 güneş hücresi bulunuyor. Solar Impulse 2, gündüzleri lityum bataryalarında güneş enerjisi depolayabilmesi sayesinde geceleri de uçabiliyor.

Solar Impulse 2, turunu tamamlayabilirse dünyanın çevresini sadece güneş enerjisi kullanarak kateden ilk uçak, uçağın mucidi ve pilotları Bertrand Piccard ve Andre Borschberg de dünyanın çevresini güneş enerjisiyle dolaşan ilk insanlar olarak tarihe geçecek. 

Kaynak: yazdirma.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir