Microsoft DNA’ya 200 MB Veri Kaydetti

Microsoft ve University Of Washington bilim insanları, DNA üzerine 200 MB’lık bir veri kaydetmeyi başararak rekor kırdı. Bilim insanları DNA kapasitesinin çok daha fazla olduğunu söylüyor.

Microsoft ve University Of Washington bilim insanları, insan DNA’larının sahip olduğu kapasiteyi ölçer nitelikte bir deney gerçekleştirdiler.

Deney çerçevesinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan, BM’in Paris Konferansı’nda kabul ettiği 30 maddelik İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni 100’den fazla dile çevirdiler.

100’den fazla dile çevrilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi,bı, “OK Go’s This Too Shall Pass HD” müzik dosyası DNA dizinine işlendi.

Toplamda 200 MB’lık bir veri oluşumunu DNA dizinine ekleyen bilim insanları, bu işlem kapsamında bugüne kadar ki byi meydana getirmeleri sebebiyle bir rekor kırdılar.

Bilim insanları daha önceki deneysel çalışmalarda, DNA dizinlerine kaydedilen en büyük boyutun KB düzeyinde olduğunu ifade ettiler.

Microsoft University of Washington işbirliğinden rekor çıktı

University Of Washington’dan Luis Ceze konuyla ilgili yaptığı açıklamada, DNA’nın ilginç bir dijital aroması olduğunu, DNA kodları ile dosya algoritmalarının birbiriyle uyumlu bir biçimde depolanabildiğini dile getirdi.

Ceze, şu anki aşamada elde edilen depolama sisteminin güvenilir bir sistem performansı sunsa da, DNA okuma ve yazmalarda bazı hataların var olabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: habervakfi.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir