Konut Projelerinde Sıfır Atık Uygulamasına Dair Zorunluluk

Read this awesome post

Konut Projelerinde Sıfır Atık Uygulamasına Dair Zorunluluk

İnsanların içerisinde bulunduğu koşullar dâhilinde özellikle pek çok açıdan farklı bir biçimde değerlendirilebilecek bir çevre kirliliğinin olduğunu görmekteyiz. Bu anlamda çevreci bir yaklaşımdan çok fazla uzak olan insan yaşantısının son yıllarda gündeme getirilen çeşitli kavramları hayatımıza dâhil etmesine tanık olmaktayız. Özellikle son yıllarda daha fazla gündeme getirilen sıfır atıkla ilgili olarak çeşitli değerlendirmeler oldukça ilgi çekicidir. Dünyanın artık daha kirli ve daha kötü bir yer haline gelmesi insanın sürekli etrafında kirleten bir yaşantı şeklinin standardının olması ile yakından ilişkilidir. Bu durum son dönem çevreci konferanslarının ana teması haline gelmiş durumdadır. Söz konusu durumla ilgili olarak konut projeleri de nasibini almış durumdadır. Bu noktada kısa süre önce yapılan iklim değişikliği eylem planı ile ilgili yapılan yeni açıklamalar ile emlak haberleri noktasında önemli bir haber niteliği olan bir konu başlığı ortaya atılmıştır.

İnsanın temel yaşam alanını yaşadığı konut ve çevresi olduğu düşünülürse en çok etkilenen alanlarında buralar olduğu anlaşılmaktadır. Nitekim ortaya çıkan ev tipi çöplerin varlığı atık suların oluşturduğu yoğunluk gibi pek çok farklı şekilde değerlendirilebilecek bir atık politikasının yeni yapılan konutlar için farklı bir şekilde değerlendirilmesi söz konusu olmuştur. Oldukça önemli bir fayda ortaya çıkarılması planlanan yeni projelerde kullanılacak uygulamalar oldukça dikkat çekicidir. Nitekim pek çok anlamda fayda sağlaması planlanan bu projelerle ilgili olarak her konut projesinin sıfır atık uygulamasına tabi tutulması gerekmektedir. 2023 yılına kadar tüm ülkede yaygınlaşması planlanan sıfır atık projesi kapsamında Toplu Konut İdaresi projeleri ve Kentsel Dönüşüm projelerinde zorunluluk ortaya konmuştur. Bu sayede çok daha yaşanabilir bir ülke haline gelmemiz amaçlanmaktadır.

Emlak haberleri dâhilinde oldukça dikkat çekici bulunan bu yeni bilgi ile ilgili olarak yetkililerin mekânsal strateji planları üzerinde eylem hazırlığında olduğu anlaşılmaktadır. 2030 yılına kadar tüm binaların enerji kimlik belgesi de sahip olması amaçlanmaktadır. Bu sayede tüm ticaret sisteminin temiz üretime katkı sağlaması planı ön plana çıkarılmıştır. Diğer taraftan konut projeleri ile ilgili olarak sıfır atık fikrinin gündeme getirilmesi oldukça dikkat çekicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir