Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

Read this awesome post

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Uzun seneler aktif bir tempoda ve yorucu çalışmalar sonucunda emeklilik sürecinizi hayal ettiğiniz şekilde yaşamaya hakkınız var. Konforlu bir emeklilik süreci için ise bugünlerden birikim yapmanız yararlı olacaktır. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ise bu konuda en büyük destekçilerinizden biri. Gelin şimdi; BES nedir, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin faydaları nelerdir anlatalım.

BES, konforlu bir emeklilik süreci geçirebilmek adına bireylerin her ay bir miktar ödeme yaparak birikim yapmasını sağlayan özel emeklilik sisteminin ismidir. Üstelik BES’e başvurmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Yakın zamana kadar 18 yaşını doldurmuş olmak koşullarından biriydi, ancak Mayıs 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenleme ile bu koşul kaldırıldı. Artık fiil ehliyeti bulunmayan kişiler de yasal temsilcileri aracılığı ile bireysel emeklilik sisteminin avantajlarından yararlanabilmektedir. BES’in hayatımıza katacağı pek çok fayda vardır.

BES’te bulunan birikiminizin sizin için, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emeklilik maaşı dışında ek bir gelir olabileceğini söyleyebiliriz. BES gelirinizin de desteğiyle aktif çalışma süresince yakaladığınız hayat standardını sürdürmek, hayal ettiğiniz emeklilik hayatını yaşamak mümkün.

BES’in yararlarından bir diğeri ise hiç şüphesiz ki devlet katkısı sayesinde hesabınıza yatırdığınız primlerin çok daha fazlasını biriktirecek olmanızdır. Bunun yanı sıra bazı sigorta şirketleri, BES müşterisi olduğunuz zaman indirimli spor kulübü üyeliği, anlaşmalı polikliniklerden indirimli sağlık hizmeti gibi imkânları da size sunabilir. Tabii bunun anlaşmalı olduğunuz kurum, seçmiş olduğunuz BES planı gibi farklı unsurlara göre değişkenlik göstereceğini belirtelim. Son olarak BES fonları için herhangi bir vergi ödemeniz gerekmez çünkü BES fonları vergiden muaftır.

Bireysel Emeklilik Sistemi için Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olabilmenin bazı koşulları bulunuyor. 56 yaşınızı aştığınız zaman ve en az 10 sene boyunca katkı paylarını ödeyerek Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kaldığınız sürece bireysel emekli olmanız mümkün.

56 yaşını doldurmadan önce ya da 10 sene boyunca BES’te kalmadan da istediğiniz zaman sistemden çıkış hakkınız bulunur. Ancak bu durumda, bireysel emeklilik hesabınızdaki birikimlerin tamamını alamayabilirsiniz; yalnızca kendi ödediğiniz primlerin tamamını alabilirsiniz. Çünkü devlet katkısını hak edebilmek adına 56 yaşını doldurmak ve en az 10 sene boyunca BES’te kalmanız gerekir. BES hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz https://www.finanskredisi.com/ sitesini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın